20 жовтня
2021
Варшава
Хмарно
11 °C
Хмарно
1 PLN
6,63 UAH
1 EUR
4,60 PLN
1 USD
3,96 PLN

PESEL: Що це таке та як його отримати у Польщі

Новини Легалізація Освіта Туризм Культура Афіша Спорт Блог
@Marharyta Korobova, 4 червня 2021
PESEL - це ідентифікаційний номер, що діє в Польщі. Дослівно цей термін перекладається з польської як Загальна Електронна Система Обліку Населення (Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności). PESEL є аналогом ідентифікаційного номера в Україні.

В першу чергу такий ідентифікатор необхідний для законного працевлаштування, але може знадобитися і для інших дій, наприклад, відкриття рахунку в деяких банках, отримання податкових відомостей, даних з ZUS тощо. Також може знадобитися для отримання медичних послуг, страхування.

 

PESEL складається з 11 цифр і присвоюється як полякам, так і іноземцям. Його цікавою особливістю є те, що перші 6 цифр - це дата народження власника. Дві перші цифри - рік, далі місяць - дві цифри, і день - дві цифри. Наприклад, власник номера PESEL, який починається з таких цифр, як 810725... народився 25 липня 1981 року.

 

Як отримати PESEL

 

Номер PESEL видається один раз на все життя. Його не потрібно змінювати або отримувати заново. Видають його в адміністрації Urząd Miasta або Urząd Gminy.

 

Документи, які потрібно мати для отримання PESEL:

 

  • Закордонний паспорт;
  • Документ-підстава для перебування на території країни (віза або Карта побиту);
  • Мельдунек (договір про оренду або купівлю житла);
  • Видрукована та заповнена анкета (завантажити її можна за посиланням);
  • Довіреність (необхідна, якщо документи подаються не особисто заявником, а довіреною особою).

 

Послуга отримання PESEL є абсолютно безплатною. Якщо ж подачею займається довірена особа, то необхідно сплатити гербовий збір, вартість якого становить 17 злотих.

 

Якщо з документами усе гаразд, то прописку і номер PESEL ви отримаєте відразу ж.

 

Чи можна отримати PESEL без прописки?

 

Отримати PESEL без прописки доволі складно. З такою проблемою слід одразу ж звернутися до Відділу обліку населення в Управлінні району або гміни (Wydziale Ewidencji Ludności Urzędu Dzielnicy lub Gminy). Законними підставами для оформлення ідентифікаційного номера в такому випадку буде страхування або наявність соціального забезпечення.